Tradiční čínská medicína

Terapie pomocí tradiční čínské medicíny (TČM)

Tradiční čínská medicína je celostní léčebný systém, který hledá souvislosti mezi zdravotním stavem člověka a vlivem stravy, emočního rozpoložení, věku, konstituce, počasí či okolí. Základním principem je harmonizovat organismus, posílit jej a odstranit vnější škodliviny, léčit příčinu nemoci i její akutní příznaky.

Tradiční čínská medicína je zaměřena na prevenci. Včasná diagnostika a léčba předchází možným potížím a rozvoji nemoci v budoucnu.

Prostředky TČM:

 1. Diagnostika – hledání důvodu nemoci, využívá podrobné dotazování, pulzovou diagnostiku, diagnostiku z jazyka
 2. Fytoterapie – bylinná léčba, individuální směs bylin na míru dle konstitučního typu a potíží
 3. Stimulace akupunkturních bodů (akupunkturní jehly, baňkování, moxa)
 4. Dietetika
 5. Pohyb – qi gong (čti čchi kung)

Mé zaměření:

Již 25 let se zabývám léčbou idiopatické skoliózy. Díky TČM mohu rozšířit možnosti léčby, např. podpořit výživu kostí a šlach nebo léčit bolestivou menstruaci, trávicí potíže, alergie nebo migrény. TČM mi dává možnost nahlížet na pacienta i z jiného úhlu.

Z pohledu čínské medicíny mají na rozvoj skoliózy vliv vnitřní orgány. V lidském těle je podle tradiční čínské medicíny pět řídících orgánů (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny) a šesti pomocných (žlučník, tenké střevo, tlusté střevo, žaludek, močový měchýř a takzvaný trojitý zářič). Řídící orgány zastupují pět prvků: voda, dřevo, kov, země a oheň. Všechny orgány v těle jsou ve vzájemném vztahu a každý orgán je spojen s emocí.

Ledviny zodpovídají za kosti, symetrickou kostru (tedy i páteř) a prospívání v dětském věku. K emocím ledvin patří strach – hluboká emoce, která ledviny oslabuje. K typickým projevům oslabených ledvin patří například pobolívání v bedrech a kolenou.

Játra ovlivňují páteř v období růstu v pubertě, mají vliv na vazy, šlachy, vazivo. Základní emocí jater je hněv. Potlačený hněv ukradne spoustu energie Qi, nezvládnutá emoce se uloží do jater. Stagnující a neoptimálně pracující játra nesprávně vyživují vazy a šlachy a mohou spoluzapříčinit rozvoj skoliózy, ale také se například podílet na bolestech hlavy nebo menstruačních bolestech. V rámci konstituční léčby můžeme u pacientů se skoliózou působit na vnitřní orgány, jejich výživu, harmonizaci a funkci.

U skoliózy je páteř „zablokovaná“ v místě největší deformace. Páteř se stane nepohyblivou, k tomu ztuhnou okolní tkáně. Pomocí TČM lze ovlivnit možné bolesti z blokád. Akupunktura může pozitivně působit na svalové dysbalance typické u idiopatické skoliózy.

Skoliotický trup je někdy přirovnáván k olivovníku, který ač asymetrický, neztrácí svoji krásu. Člověk se skoliózou nemá symetrický trup, přesto si dokáže vytvořit takzvanou skoliotickou rovnováhu. Skolióza může být integrovanou součástí člověka, který žije ničím neomezený a plnohodnotný život.

Fyzioterapie stejně jako TČM je účinná cesta za zdravím, není to ale cesta jednoduchá, vyžaduje aktivní spolupráci a dostatek času. S jejich pomocí lze najít vyváženost, spokojenost a funkčnost.

Ceník:

 • Vstupní kompletní vyšetření a terapie /cca 60 min/ – 1200 Kč
 • Vstupní kompletní vyšetření a terapie – děti /cca 45 min/ – 800 Kč
 • Konzultace – energetické dráhy /cca 30 min/ – 500 Kč
 • Konzultace – energetické dráhy /cca 60 min/ – 900 Kč
 • Kontrolní vyšetření fototerapie /cca 30 min/ – 500 Kč

Časový prostor je individuální podle uvážení terapeuta.

Storno poplatek

V případě, že potřebujete objednaný termín zrušit, dejte mi prosím vědět nejpozději 2 pracovní dny předem, abych mohla na uvolněný termín objednat dalšího zájemce. Pokud se někdo opakovaně omluví na poslední chvíli, nebo se neomluví vůbec, požádám jej o zaplacení storno poplatku ve výši 50 % ceny vyšetření/ terapie.

Vzdělání:

 • 2018 – 2022 TČM Institut v Praze, Tradiční čínská medicína – studium pěti dovedností (1407 vyučovacích hodin)
 • 2024 – Břišní akupunktura, Tuvia Scott, MUDr. Ludmila Bendová, Praha, . 1. škola tradiční čínské medicíny
 • 2023 – Co zbylo po obrazech II, J. Lucký, TČM Institut, Praha
 • 2022 – Mimořádné dráhy, J. Lucký, TČM Institut, Praha
 • 2017 – Orgánová jóga, I. Rubášová, Dům Jógy Anděl, Praha
 • 2017 – Jak mít zdravá a bezbolestná záda, Škola perly čchi-kungu, V.Vocásek, Praha
 • 2013 – Viscerosomatické vztahy, Mgr. P.Bitnar, CKP, Dobřichovice
 • 2004 – Reflexní terapie plosky nohy, Mgr. S. Zapletal, školící centrum Jimramov