CO MI DALA SKOLIÓZA

Míša, 22 let
Skolióza mi byla zjištěna ve 12ti letech. Projevila se po rychlém růstu (cca během půl roku až 10 cm). Dnešní situace cca 50° zakřivení v hrudní páteři, 45°-50 ° v bederní páteři.

Co považuji za svůj největší problém? Když člověk ví, jak se „správně pohybovat“, tak v podstatě nic. Větší bolesti nemám, když nějaké nastanou (po dlouhodobém stání, sedu v jedné poloze, přetížení krční páteře…), odezní pomocí doporučených cviků.
Osobně jsem více nespokojená se skoliózou z estetického hlediska. Nemoc, jestli to tak mohu nazývat, je již součástí mého já a troufám si říct, že bez ní by můj život vypadal tak, jak bych ho asi nechtěla. Například díky ní, jsem se začala zajímat o fyzioterapii a různé jiné alternativní metody, které se snaží léčit postižený lidský pohybový aparát.

Když mi byla zjištěna skolióza a nasazen korzet, bylo to pro mne jakési utrpení, protože jsem s ortézou tancovat nezvládala a také jsem se trochu bála zhoršení, ze špatných pohybů těla atd. Ovšem bez tance jsem byla ztracená, takže jsem po roční pauze opět pokračovala a tancuji do teď. Skolióza mě nijak více neomezuje, jen nemohu dělat všechny taneční prvky nebo se u mě při nějakých pohybech objeví bolest (prvky ve sklonu, výskoky, náklony, záklony..).  Abych to shrnula, při pohybu mi nepřekáží. Vyzkoušela jsem si i jiné druhy tance např. poledance, streetdance a necítila jsem se nijak omezená. Všechno záleží na tom, jak k nemoci člověk přistupuje. Jestli jako k problému nebo jako k výzvě.

Jsem moc vděčná, že jsem na Ivetu během svého „hledání pomoci“ narazila. Léčba u ní mi pomohla uvědomit si nejen to, jak sedím, jak chodím, jak se pohybuji během každodenního života, ale i to, že operace skoliózy tu bude pořád, kdežto možnost nápravy se s věkem bude snižovat. Dokud tedy člověk může pracovat na problému sám se sebou, měl by tak učinit a snažit se. Po operaci bych se tolik nemohla věnovat tanci ani pohybu. Z různých zdrojů jsem slyšela, že bolesti jsou často i větší než před operací. Buďme rádi, že tady možnost operace je a že medicína je na takové úrovni, že dokáže „z křivky udělat přímku“, ale dle mého mínění, nemoci mají lidé z nějakého důvodu, tak by mělo být v jejich zájmu, ten důvod zjistit.