ANKETA Proč cvičím?

Na otázku odpovídají pacienti se skoliózou.

Silvia (po operaci skoliotické páteře), 28 let

Cvičím, protože chci být na tom lépe. Když si nezacvičím, bolí mě záda. Mám dobrý pocit, když si zacvičím.

Maruška, 13 let

Cvičím, ne že to někdo nařídil, ale protože chci, aby byla páteř rovná.

Jana, 51 let

Cvičím, abych udržela svůj stav, aby se skolióza nezhoršovala. Trápí mě celkové ztuhnutí. Cvičím, aby to povolilo, aby mě nebolela záda.

Uli, 13 let

Cvičím, protože nechci operaci. Baví mě to dle nálady, když není stres a nejsem unavená ze školy, mám víc času myslet na záda.

Eva, 55 let

Cvičení mi dělá radost, cítím se potom lepe. Na stáří nelze být ztuhlý a líný. Člověk to dělá pro se sebe, ne že musí, ale že chce.

Katka, 10 let

Cvičím, protože mám křivou pánev, abych byla rovná a neměla problémy do budoucna. Úplně mě to nebaví. Nechci ale, aby mě jsem měla bolesti jako mamka.

Nikola, 21 let

Cvičím ze čtyř důvodů: 1) zvyk, 2) lepší pocit, 3) po cvičení mě nic nebolí, 4) baví mě to.

Alžběta, 9 let

Cvičím, abych si srovnala záda. Skoro mě to baví, ale je to namáhavé. Maminka cvičí se mnou a musí mi to připomínat.

Anička, 17 let

Cvičím, protože mám dobrý pocit z toho, že jsem zapracovala na svých zádech. Pohyb mám ráda. Když mám špatnou náladu, jdu plavat nebo si zahrát volejbal.

Marek, 17 let

Cvičím, abych se cítil líp. Když mi to jde, tak mě to baví. Někdy mě štve, že musím řešit věci kolem mých zad.

Lucie, 12 let

Cvičím kvůli zádům. Občas mě to baví. Bez maminky necvičím. Líbí se mi masírování od maminky. Při tom si s maminkou povídám, dostanu se do pohody.

Denisa, 16 let

Cvičím, abych měla menší zakřivení skoliózy a abych do budoucna neměla bolesti. Po cvičení jsem uvolněná. Cvičení mě baví, ale není čas. Cvičím obden.

Pavlína, 29 let

Cvičím kvůli bolesti a abych byla celkově zpevněná. Cvičení mě baví a nabíjí. Na sebeobraně se někdy přetížím, bolí mě bedra.

Míša, 21 let

Cvičím, abych zmírnila bolest a zlepšila si duševní pohodu. Cvičení je pro mě forma relaxace. Cvičím, abych zamezila progresi křivky, vystrašila mě možná operace. Baví mě to.